Zawód: fotograf amator

Zarabianie pieniędzy dzięki fotografii to pewnie idealny układ dla tych, którzy kiedyś sięgnęli po aparat, a dzisiaj nie są w stanie się z nim rozstać, realizując bezustannie swoje wizje lub pracując z coraz większą ilością osób. 

Początki 

Fotografia jak każdy inny zawód posiada swoje plusy i minusy, choć każde entuzjasta przypuszczalnie będzie skupiał się wyłącznie na pozytywach pracowania w wymarzonym zawodzie. Trzeba jednak mieć ogromną świadomość konkurencji, której nie ubywa – wręcz przeciwnie. Osób, które postrzegają siebie jako fotografów zdolnych i gotowych do pracy w zawodzie fotografa przybywa niemal każdego dnia.

Nic w tym jednak dziwnego. Żeby być posiadaczem półprofesjonalnego sprzętu fotograficznego wystarczy jedynie odłożyć niewielką kwotę, a następnie udać się do sklepu, z którego wychodzi się już niejako jako wschodząca gwiazda fotografii. 

Pasja dla każdego – czy zawód także?

Żyjemy w kulturze obrazu, dlatego tak wielu z nas skupia się przede wszystkim na takim przekazie, a fotograf w tej sferze ma sporo do powiedzenia, nawet jeśli jest amatorem, który do końca jeszcze nie poznał tajemnice kryjące się za poszczególnymi pokrętłami w nowym aparacie. Niegdyś hermetyczne środowisko i zawód dziś stały się czymś na wzór mody, w której nie obowiązują żadne zasady ani wymagania. 

Młodzi entuzjaści fotografii wybierają drogę na skróty, choć możliwość zdobywania potrzebnej wiedzy z pewnością jest o wiele łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Podobno wielu weteranów polskiej fotografii zaprzestało wysyłania prac na konkursy ogólnopolskie i międzynarodowe, ponieważ obecnie niemal każdy posiadacz aparatu fotograficznego lub zwykłego telefonu ma szansę wykonać naprawdę świetne ujęcie. 

Taka sytuacja wprawia doświadczonych zawodowców w niemałe zakłopotanie, choć zdają sobie sprawę z tego, że ich początki nie były aż tak usłane różami i w związku z tym, niezmiennie zasługują na wyrazy uznania. 

Kreatywność i odwaga

Nowe pokolenia nie obawiają się także sięgania po nowe środki wyrazu oraz eksperymentowania na granicy grafiki, czemu bez większego entuzjazmu przyglądają się nieco starsi koledzy. Na całe szczęście rynek choć zapełniony, to obszerny na tyle, aby pomieścić każdego, kto pragnie wypróbować swoich sił jako fotograf. 

Umiejętności, wiedza i doświadczenie to główne czynniki, które zaważą na losie młodego fotografa i z pewnością zadecydują o tym, czy jego praca jest warta uwagi w opinii odbiorców. 

Previous Project

Fotografia specjalna. Jak urządzić studio w domu?

Taras, kuchnia, pokój dzienny, sypialnie – każdy zakątek domu ma swoją historię, którą możemy uwiecznić na zdjęciach lub filmach oraz…
Next Project

Kultowa fotografka - Annie Leibovitz

Annie Leibovitz to jedna z bardziej wszechstronnych gwiazd fotografii. Zaczynała od fotografowania swojej rodziny, później przyszedł czas na…