Kultowa fotografka – Annie Leibovitz

Annie Leibovitz to jedna z bardziej wszechstronnych gwiazd fotografii. Zaczynała od fotografowania swojej rodziny, później przyszedł czas na gwiazdy rocka, celebrytów, koronowane głowy i ogarnięte wojną Sarajewo.

Początki

Pierwsze zdjęcia robiła w latach 60 w Azji, do której pojechała z rodzicami w czasie wojny w Wietnamie. Gdy na początku następnej dekady w Ameryce wybuchła mania muzyki rockowej, zgłosiła się do początkującego magazynu Rolling Stone, który niemal od razu mianował ją głównym fotografem. Jednym z pierwszych zleceń było dokumentowanie trasy Rolling Stonesów, z którymi artystka spędziła wiele miesięcy, robiąc zdjęcia nie tylko podczas koncertów, ale i w czasie wolnym muzyków.

Charakterystyczne portery

W 1980 roku zrobiła najbardziej znany ze wszystkich portretów Johna Lennona, na którym nagi muzyk przytula Yoko Ono. Leibovitz była ostatnią osobą fotografującą artystę, który pięć godzin później już nie żył. Wkrótce zaczęła robić zdjęcia sław dla Vanity Fair; to wtedy powstały jej najbardziej znane prace – Whoopie Goldberg w wannie pełnej mleka czy naga i ciężarna Demi Moore.

Fotografując królową

Kilka lat temu Leibovitz zainteresowała się fotografią wojenną i zachwyciła świat poruszającymi ujęciami Sarajewa. Dzięki ugruntowanej już pozycji była jedną z nielicznych osób, dopuszczonych do fotografowania królowej Elżbiety II. Obecnie Annie Leibovitz zajmuje się głównie portretem. W niezwykle zmysłowy sposób uchwyciła w 2008 roku półnagą Miley Cyrus dla Vanity Fair, a ostatnio Rihannę, której portret trafił na okładkę ubiegłorocznego Vogue.

Previous Project

Zawód: fotograf amator

Zarabianie pieniędzy dzięki fotografii to pewnie idealny układ dla tych, którzy kiedyś sięgnęli po aparat, a dzisiaj nie są w stanie się z nim…
Next Project

Jeden z najważniejszych polskich fotografów - Tadeusz Rolke

Zastanawiając się nad najważniejszymi postaciami w polskiej fotografii, które w tej dziedzinie odcisnęły niezatarte piętno trudno nie…