Jeden z najważniejszych polskich fotografów – Tadeusz Rolke

Zastanawiając się nad najważniejszymi postaciami w polskiej fotografii, które w tej dziedzinie odcisnęły niezatarte piętno trudno nie wspomnieć o jednym z najwybitniejszych fotografów reporterów Tadeuszu Rolke. Urodzony w 1929 roku Rolke swoją przygodę z fotografią rozpoczął w latach pięćdziesiątych. Wówczas jeszcze nie mógł wiedzieć, że aparat przyrośnie mu do dłoni na kolejnych kilkadziesiąt lat, a sam stanie się prekursorem i jednym z najważniejszych reportażystów w kraju. 

Życie w Polsce 

Dla wielu młodych fotografów wciąż pozostaje autorytetem, któremu przez lata udawało się dokumentować ludzi społecznie zmarginalizowanych, np. Cyganów zamieszkujących okolice Warszawy. Najwcześniejsze zdjęcia, które przetrwały mimo historycznych zawirowań pochodzą jeszcze z okresu Powstania Warszawskiego. Tadeusz Rolke od samego początku odznaczał się ogromną wszechstronnością fotograficzną. 

Wiele prac na przestrzeni minionych lat było związanych z życiem artystycznym stolicy, w której mieszka od urodzenia. Realizował również sporo projektów, które dzisiaj okrzyknięto by mianem fotografii modowej. Swój pierwszy etat fotografa rozpoczął w 1956 roku, fotografując na łamach “Stolicy” oraz “Świata młodych”. To właśnie w tym okresie udaje mu się sfotografować historyczny wiec Władysława Gomułki. Polityczne zmiany w kraju doprowadzają Rolke do przeprowadzki. 

Wyjazd i sukcesy po powrocie 

W 1970 roku podejmuje radykalną decyzję o zamieszkaniu w Niemczech, gdzie pozostaje przez następną dekadę. To właśnie wtedy powstaje słynny cykl o tytule “Fischmarkt” oraz “Sycylia” i “Velgen”. Bezustannie tworzył. Po powrocie do Polski nawiązuje współpracę z dobrze rokującym zespołem Maanam, tworząc okładkę płyty jednego z najpopularniejszych obecnie zespołów w naszym kraju. 

W kolejnych latach powstają pracę, które wpisują się w historię polskiej fotografii na stałe. Rolke współpracuje z “Przekrojem” i niemieckimi magazynami. Jego prace pojawiają się na wystawach. Choć sam dosyć ostrożnie podchodzi do oceniania go w kategoriach autorytetu, wciąż pozostaje żywą legendą, która bardzo dobrze odnajduje się we współczesnym świecie i wciąż dowodzi swojego kunsztu, czekając na odpowiedni moment i fotografując otoczenie w niepowtarzalny i unikatowy sposób.

Czytaj kolejne