5 powodów, dla których warto podarować dziecku aparat cyfrowy na Dzień Dziecka

Zbliżający się Dzień Dziecka to idealna okazja, aby obdarować pociechę aparatem fotograficznym. Jest to prezent oryginalny, który z pewnością będzie dużą niespodzianką. Aparaty fotograficzne cyfrowe są łatwe w obsłudze i poręczne. Rozbudzą w dziecku kreatywność i pozwolą stworzyć swego rodzaju katalog wspomnień, zapisany na karcie pamięci. Wyjaśniamy, dlaczego warto kupić dziecku aparat fotograficzny. Podpowiadamy też, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu.

TOP 5 powodów, dla których warto kupić dziecku aparat cyfrowy

Czy aparaty cyfrowe to odpowiedni prezent na Dzień Dziecka? Jak najbardziej! Oto 5 powodów, dla których warto sprawić swojemu dziecku taki oryginalny prezent:

 1. Rozwijanie kreatywności – aparaty kompaktowe to wprost idealne narzędzie, aby rozbudzić w dziecku kreatywność. Uczą dostrzegania piękna i artystycznego zacięcia. Ponadto samodzielnie wykonane zdjęcia mogą posłużyć do różnych prac manualnych, takich jak kolaże. Dziecko może nauczyć się robić zdjęcia, kręcić filmy, tworzyć fotomontaże i eksperymentować z różnymi technikami fotograficznymi.
 2. Utrwalanie wspomnień – aparat kompaktowy dziecko może mieć zawsze pod ręką, dzięki czemu natychmiast utrwali każdą wyjątkową chwilę. Dla dziecka to wcale nie są tylko wielki wydarzenia, ale także codzienne chwile (na przykład lepienie pierogów z mamą, wspólne zabawy czy spacer). Na podstawie zdjęć z aparatu można stworzyć piękne albumy, które staną się rodzinną pamiątką.
 3. Nauka odpowiedzialności – w momencie otrzymania sprzętu, dziecko staje się odpowiedzialne za swój aparat. Musi się nauczyć o niego dbać, a także chronić przed upadkiem czy uszkodzeniami. To ważna lekcja odpowiedzialności. Kolejna kwestia to nauka odpowiedzialności za utrwalane treści, a następnie ewentualne publikowanie ich w sieci.
 4. Rozwijanie umiejętności manualnych – oczywiście obsługa aparatu nie jest trudna. Mimo wszystko dziecko musi nauczyć się manipulować dość małymi przyciskami lub pokrętłami, a także odpowiednio skomponować kadr. Aparat staje się więc narzędziem, dzięki któremu można poćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchowej.
 5. Aparaty cyfrowe to alternatywa dla telefonu i tabletu – nie ma co ukrywać, świat smartfonów podłączonych do sieci, wciąga dzieciaki bez reszty. Warto zaproponować alternatywę, która sprawi, że dzieci nie będą odbiorcami, ale twórcami treści. Oczywiście nowoczesne telefony również służą do robienia zdjęć. Ktoś mógłby więc zapytać: po co w takim razie dodatkowy aparat? Niestety mnogość aplikacji, gier i dostęp do siebie są bardzo kuszące. Mało które dziecko jest w stanie się temu oprzeć. Tymczasem aparat umożliwia większą kontrolę nad tym, co robi dziecko.

Aparaty fotograficzne cyfrowe – jak wybrać odpowiedni aparat fotograficzny dla dziecka?

Wybierając aparat fotograficzny, należy zwrócić uwagę na parametry urządzenia:

 • Rozdzielczość – oczywiście im większa rozdzielczość, tym wyraźniejsze szczegóły na zdjęciach. Przekłada się to jednak na wielkość plików. Dziecku wystarczy aparat o rozdzielczości od kilkunastu do kilkudziesięciu megapikseli.
 • Zoom optyczny – funkcja ta pozwala na przybliżanie i oddalanie fotografowanego obiektu. Najlepsze aparaty cyfrowe są wyposażone w zoom od 20x do 100x. Niemniej w aparacie dla dziecka wystarczy 10-krotny zoom optyczny.
 • Stabilizacja obrazu – dość istotna kwestia, ponieważ dzieci często mają problem z nieruchomą pozycją podczas robienia zdjęć. Taka funkcja zapobiega rozmazaniu zdjęć.

Warto też dobrać aparat do wieku dziecka. Oto kilka wskazówek:

 • Małe dzieci (3-5 lat) – maluchy będą zachwycone prostym aparatem. Powinien być kompaktowy, aby dobrze leżał w małych rączkach i ułatwiał wykonywanie zdjęć. Istotna jest też obudowa, koniecznie odporna na uszkodzenia. Warto zdecydować na aparat dla dzieci w kolorowej, silikonowej obudowie, wyposażony dodatkowo w smycz.
 • Starszaki (6-10 lat) – prawdziwą furorę zrobi modny aparat cyfrowy dla dzieci z funkcją druku termicznego. Sprawdzi się też aparat do fotografii natychmiastowej Instax czy popularny Polaroid. Możliwość natychmiastowego wydruku zdjęcia sprawia dzieciom dużą satysfakcję.
 • Nastolatki – w tym przypadku możesz kupić pierwszy profesjonalny lub półprofesjonalny aparat. Będzie to idealny prezent zwłaszcza dla nastolatka, który wykazuje zainteresowanie fotografią. Dużym uznaniem cieszą się aparaty Canon, Sony czy Nikon.
Czytaj kolejne